HS ADMINISTRATION
David Birchenall
Principal
Andrea Thompson
Assistant Principal
COORDINATORS
Sarah Tudge
Curriculum Coordinator
Patrick Hillman
IB/AP Coordinator
Pete Kyaw
Technology Coordinator
Neil Woods
CAS & Activities Coordinator
Darren Lightbown
Self-Taught Coordinator
Tom Sheard
EE Coordinator
Noria Adam-Lim
Sustainability Coordinator
Tim Grundhoefer
Sustainability Coordinator
Hema Rai
Sustainability Coordinator
COUNSELORS
Jim Barekman
Grade 11 & 12
Alexandra Berry
Grade 9 & 10
Jessica Lee
Grade 11 & 12
Rebecca Mayo
Grade 11 & 12
Ben Paulson
Grade 9 & 10
Cerise Roth-Vinson
Grade 11 & 12
Eric Swan
Grade 11 & 12 ( Program Leader)
DANCE, DRAMA, FILM
Yek Barlongay
Marsha Hillman
Program Leader
Daniel Johnson
Tami Monsod
Deborah Lemmer
DESIGN & TECHNOLOGY
Rob Anderson
Program Leader
Elly Green
Morris Isla
Jaime Morris
ENGLISH
Robert Butcher
Program Leader
Andrew Callaghan
Wendy Debettencourt
Cindi Hogwood
Daniel Johnson
Bilal Khan
Darren Lightbown
Mercy Kavuli Muthui
Brad Philen
Preston Spradling
Shirley Hsueh Li Wang
EAL
Kim Guiry
Program Leader
Mike Lekich
Laura Miele
LEARNING SUPPORT
Ty Dilts
Grace Rivera
Program Leader
Khalief Stamps
MATHEMATICS
Andrew Armstrong
Cumhur Aydin
Karen Carcamo
Program Leader
Laura Freija
Andrea Geoffroy
Patrick Hillman
Joshua Hudson
Carey Nourse
Darren Rodgers
Dino Rosenzweig
Sheraz Zahid
MODERN LANGUAGES
Isabel Alvarez-Casuso
Marie Benford
Rey Candido
Monika D'Aquale
Jerome Devie
Ji-Eun Lee
Frank Macinnes
Roberto Maldonado
Luke Mills
Fernando Ramos
Yoko Shirosaki
Fan 'Agnes' Wang
Ai Wang
Juan Chen Wootton
MUSIC
JC Joya
Tom Nazareno
Anne Provencher
Program Leader
PHYSICAL EDUCATION
James Doble
Mike Holton
Fran Howarth
Jackson Pearce
Angela Respecki
SCIENCE
Sung Baek
Yea June Cha
Tim Grundhoefer
Onur Gundogdu
Eamonn Hobbins
Oliver Lietz
Andrew Mawer
Program Leader
Hema Rai
Jeffrey Roth-Vinson
Mark Ryan
Alan Shalvey
Sarah Vinter
SLS
Kara Unso
Program Leader
HS LIBRARY
Tom Sheard
Librarian
Joie Lobo
Staff
Anne Cadungog
Staff
SOCIAL STUDIES
Colin Aitken
Sung Baek
Rey Candido
Mike Flynn
Kat Govier
Mark Hefte
Program Leader
Kyle Helke
Mike Kramer
Jonathan McCarthy
Lindsay Rodgers
Tom Sheard
Jeremy Sutton
Zach Thibodeau
Robert Winters
THEORY OF KNOWLEDGE
Darren Lightbown
Frank Macinnes
Hema Rai
Jeffrey Roth-Vinson
Shirley Hsueh Li Wang
Neil Woods
VISUAL ARTS
William Clark
Dennis Respecki
Program Leader
Winnie Wong
WELLNESS
Valerie Birchenall
Program Leader
TEACHER ASSISTANTS
Noria Adam-Lim
ESL
Joanne Cabrera
LS
Keno Camacho
SLS
Janina Delfin
LS
JM Galang
LS
Essa Perez
LS
Pat Torres
ESL
Paulo Villavicencio
ESL
LABORATORY ASSISTANTS
John Ansale
Food Tech
Melvin Balajadia
Science
Jason Gayoma
DT
Raquel Isip
Science
GRADE LEVEL COORDINATORS
Andrea Geoffroy
Laura Miele
Kat Govier
Bilal Khan
Mike Kramer
Colin Aitken
Sung Baek
HS STAFF
Nyla Caras-Reyes
IB /AP Office
Sam Ramos
HS Office
Angel Reyes
HS Office
Kat So
Gr. 9 & 10 Counseling
Bee Suarez
CAS Office
Arni Supan
Gr. 11 & 12 Counseling