Skip to Main Content

MS ADMINISTRATION

Rachel Harrington

Principal

Amanda Pekin

Assistant Principal

COUNSELORS

Therese Mouat

Grade 5

Alex Newgard

Grade 6

Marco Tello

Grade 7

Abigail Diwas

Grade 8

Travis Bluemling

MS Student Life Coordinator

Jeff Phillips

Curriculum Coordinator

Pyae Sone Kyaw (Pete)

HS/MS Technology Coordinator

Polly Von Bodungen

ES/MS Technology Coordinator

Ryne Harris

MS Librarian

Andy Dutton

Activities Coordinator

ENGLISH

Rena O'Regan

Amanda Phillips

Luanne Paproski

Cath Quinn

Chelley Quiambao

Program Leader

Dave Burke

Maggie Paige Parker

Jo Gill

MATH

Ciara Gallen

Luke Vinter

Morris Linett

David McKnight

Zorica Lloyd

Program Leader

Matt Chadwick

Tarini Arte

Levi Chiles

SCIENCE

Robert Maclean

Program Leader (Grade Level)

Allison Smith

Tom McGee

Andrea Clark

Kate Kleespies

Lori Uemura

Program Leader (Department)

Giorde Pasamba

Michael Williams

SOCIAL STUDIES

Sadie Savoy

Karen Han Johnson

Timothy Benford

Program Leader

Chelsea Prehn

Alec Tucker

John Heaney

Sean Bizley

Sam Williamson

MODERN LANGUAGE

Luke Mills

Program Leader

Juan Chen Wootton

Ceri Morgan

Roberto Maldonado

Jessica Yang

Raquel Alonso-Sanchis

Liza Escoto-Ramos

INTERN

Brian Cooper

Marthanne Davis

EAL

Kimberly Guiry

Program Leader

Anna Castellazzi

Autumn Premen

Julian Martinez

Manika Singh

LEARNING SUPPORT

Anke Armstrong

Elaine Feliciano

Steven Fischer

Maricel San Agustin

Grace Rivera

Program Leader

Kara Unso

Program Leader (MS & HS SLSP)

WELLNESS

Valerie Birchenall

Program Leader (Department)

Attilio Polo

Program Leader (Grade Level)

Melanie Hogg

Robin Hardeman

ART

Dennis Respecki

Program Leader

Ann Hefte

Michael Blake

Carmel Lim Torres

DANCE/DRAMA

Marsha Hillman

Carrie Grev

Cath Rankin

MUSIC

Rachel Dudley

Tom Nazareno

Anne Provencher

Program Leader

Pamela Arrieta

John Christopher Joya

PHYSICAL EDUCATION

Dave Allen

Cassandra Till

Program Leader

Johnny Taylor

Richard Hardin

Mandy Nurrenbern

Heather Kea

Marthanne Davis

DESIGN AND TECHNOLOGY

Rob Anderson

Program Leader

Mark Eastham

Darren Sturgeon

Eleanor Green

Food Technology

SUPPORT STAFF

Aida Chico

MS Office

Kristine Fong

MS Office

Nichole Reyes

MS Counseling

Mavic Zapanta

Science Lab

John Ansale

Food Lab

Phoebe Yupo

EAL/LS Office

Ellen Viray

Library

Joyce Aguilar

Library

TEACHER ASSISTANTS

Kathleen Ross Desamparado

Learning Support

Ton Tiples

Learning Support

Pie Palomar

Learning Support

Katrina Basilio

Learning Support

Catherine Claur

EAL

Asella Legaspi

EAL

Khrizell Lalata

EAL

Charmain Hidalgo

EAL

Alvin Fernandez

Band

Aida Magsombol

Strings

Eugene Perez

Art

Paula Aquino

SLSP

Kenneth Camacho

SLSP

Genevieve Lomibao

SLSP

Rachel Santiago

SLSP

Starcrest Alcorcon

Technology Integrator

Arbee Ballat

Technology Integrator

Julie Belaro

Educational Assistant

Melinda Calaguio

Educational Assistant

Rhiza Capidos

Educational Assistant

Eunice David

Educational Assistant

Jasmine Jaime

Educational Assistant

Ria Perez

Educational Assistant

Jo Publico

Educational Assistant

Mara Rueda

Educational Assistant