International School Manila

Integrity - Service - Merit

Faculty & Staff

Administrators

Rachel Harrington
Principal

Amanda Pekin
Assistant Principal

Guidance Counselors

Charlotte Bliss
Surnames: I to O

Marc St. Laurent
Surnames: P to Z

Diana Van Der Merwe
Surnames: A to H

Advisory

Grade 5

Anke Armstrong
Learning Support

Pamela Arrieta
Strings

Eric Bird
English & Social Studies

Sean Bizley
ESL

Hadassah Castro
Physical Education

Carmen Dolman
Mathematics & Science

Mary Jane Durkin
Physical Education

Holly Elwell
English & Social Studies

Brian Howrey
Music Program Leader

Stephanie Lin
Chinese

Robert Maclean
Mathematics & Science

Joanna McElhinney
English & Social Studies

Karoli Melwani
Mathematics & Science

Sandra Navar
Mathematics & Science

Christopher Nelson
English & Social Studies

Cheryl Thompson
Wellness

Grade 6

Rosie Beck
English & Social Studies

Timothy Benford
English & Social Studies

Elaine Feliciano
Learning Support

Neil Freeman
Science Program Leader

Kris Hamaguchi
French

Wayne Hamaguchi
Mathematics

Gyorgy Jung
Spanish

David McKnight
Mathematics

Rena O'Regan
ESL

Meg Parry
Librarian

Jeffrey Phillips
English & Social Studies

Dennis Respecki
Art

Erik Richardson
Physical Education

Darren Sturgeon
Technology

 

Vida Vergel
Science

Holly Walker
English & Social Studies

Grade 7

David Burke
English Program Leader

Jack Cargile
Mathematics Program Leader

Jenna Child
Physical Education

Yojin Chung
Mathematics

Karianne Cook
Science

Steven Fischer
Learning Support

Kim Guiry
ESL Program Leader

Ryne Harris
English

Jason Juteau
Physical Education Program Leader

Bill Laulo
Learning Support Program Leader

Myra Lepp
ESL

Luke Milewski
Social Studies

Therese Mouat
Modern Languages Program Leader

Jamie Pleyte
Social Studies

John Tilert
Science

Monica Villanueva
Wellness

Grade 8

Dave Allen
Physical Education

Katrina Baker
English

Anthony Bushek
English

Monika D'Aquale
Spanish & French

Carrie Grev
Drama

Eric Hamlin
Social Studies

Robin Hardeman
Wellness

Morgan Jacobs
Art

John Lacson
Mathematics

Sheena Naggea
Mathematics

Giorde Pasamba
Science

Catherine Rankin
Dance

Maricel San Agustin
Learning Support

Shaun Van Der Merwe
Social Studies

Christine Vithayathil
ESL

Michael Williams
Science

Student Support, Special Subject Teachers and Specialists

 

Valerie Birchenall
Wellness Program Leader

Giovanni Bobisse
Strings

Holly Chapman
Asst. ATAC Director

Matthew Chadwick
Information Technology Program Leader

David Collett
IT Coordinator

Xiaoyan Deng
Chinese

Joanna Florento
Intern

Elizabeth Godfrey
Art Program Leader

Carmel Lim-Torres
Art

Marsha Hillman
Fine Arts Director

Tom Nazareno
Band

Mark Pekin
ATAC Director

Attilio Polo
Spanish

Anne Provencher
Choir

Cory Willey
MS Student Life Coordinator

 

Teacher Assistants

Danielle Castaneda
Learning Support

Catherine Claur
ESL

Keithe Desamparado
Learning Support

Kathryn Deveza
Learning Support

Alvin Fernandez
Band

Asella Legaspi
ESL

Aida Magsombol
Strings

Anabelle Palomar
Learning Support

Eugene Perez
Art

Ken Lyle Rafinan
ESL

   

Educational Assistants

Jimmy Bongbonga

Rona Lou Cabreza

Chrisanta Ely
 

Anna Marisol Rueda

Support Staff

Aida Chico
MS Office

Kristine Fong
MS Office

Grace Gabay
MS Guidance

Myla Marshall
Science Lab

Veronica Silagpo
Media Center

Elena Viray
Media Center